BBC připravila dokument o vzestupu a pádu společnosti Pollen

25.06.2023
Pollen
Pollen

Dokument BBC odhaluje, jak firma podváděla zákazníky a vysekala dluh 78 milionů liber.

Šedesátiminutový film s názvem Crashed: $800 m Festival Fail mapuje vzestup a katastrofický pád internetového start-upu, který v roce 2014 zahájili bratři Callum a Liam Negus-Fanceyovi. Poté, co se společnost za 630 milionů liber zhroutila, mnoho jejích zaměstnanců a zákazníků zůstalo bez peněz.

Navzdory silnému začátku začala Pollen jít z kopce, když udeřil covid. Bratři se rozhodli začít provozovat vlastní akce a prodávat nabídky festivalových balíčků. Asi 15 tisíc lidí se přihlásilo k měsíčnímu platebnímu plánu, ale v měsících před Pollenovým kolapsem v srpnu 2022 byla mnohým předčasně účtována dvojnásobná a dokonce trojnásobná částka, což vedlo k neoprávněným platbám ve výši 2,5 milionu liber.

Zákazníci nebyli jediní, koho se to dotklo. Pollen také nezaplatil bezpočtu poskytovatelů služeb – jeden majitel firmy s řidičem na Ibize řekl BBC, že stále dluží více než 17 tisíc eur. Společnost byla také známá pořádáním okázalých večírků, aby v investorech vzbudila dojem, že se jí daří dobře.

Vlna rušení akcí od roku 2020 nakonec vedla ke kolapsu společnosti Pollen v srpnu 2022. Dluží odhadem 78 milionů liber.

Podívejte se na dokument – který byl vysílán včera, 19. června – prostřednictvím BBC iPlayer.

Link na dokument