Britští umělci se bouří proti zpoplatnění streamu

31.01.2021
Performing Arts Society
Performing Arts Society

Takzvaná koalice významných umělců kritizuje britské zavedení licenčního poplatků za streamování vystoupení.

Výkonný ředitel koalice David Martin kritizuje společnost Performing Rights Society (PRS), která se rozhodla zpoplatnit také streamování živých hudebních přenosů. Chce tak údajně získat příjmy i v době, kdy o přišla o poplatky z klubových a koncertních eventů,

Britská hudební scéna krok podrobuje výrazné kritice. Poslední měsíce totiž naopak žádá pomoc pro krachující hudební produkci, či klubový a koncertní život. Licenční poplatek se má týkat všech přenosů, včetně amatérských a charitativních.

"[Rozhodnutí PRS] riskuje úplnou stagnaci této nové formy příjmů pro toto odvětví," řekl pro Resident Advisor David Martin, generální ředitel koalice významných umělců.

PRS s umělci o poplatku vůbec nediskutovala a nerespektuje pandemickou realitu. Britská hudební scéna to považuje za další důkaz toho jak si státní instituce neuvědomují důležitost světově známé scény.

PRS tvrdí, že toto rozhodnutí podpoří producenty, kteří se přímo neúčastní online akcí. Vůči přerozdělování zdrojů však existují významné výhrady. Umělcům se nepozdává ani to, že poplatek mají uhrázet u umělci s minimálními příjmy.