EU uvalila na Apple pokutu 1,8 miliardy eur za streamování hudby

09.03.2024
Apple
Apple

Technologický gigant Apple je v souvislosti se streamem muziky obviněn z protisoutěžního chování a nekalých obchodních praktik.

Evropská komise také uvalila na Apple antimonopolní pokutu ve výši 1,8 miliardy eur za zneužití "svého dominantního postavení" na trhu streamování hudby.

Na závěr vyšetřování, které začalo v červnu 2020, úředníci EU uvedli, že tento technologický gigant na základě toho, co nazýval "anti-steering", zakázal vývojářům informovat uživatele aplikací Applu o alternativních službách streamování hudby mimo interní App Store společnosti Apple.

Znemožněním toho, aby se dozvěděli o levnějších platformách, včetně informací o příspěvku, přinesla americká společnost svým zákazníkům vyšší náklady, vysvětlili úředníci v prohlášeních. "IOS platí výrazně vyšší náklady za předplatné streamu hudby kvůli vysoké provizi. Společnost Apple využila spotřebitelské ceny a přenesla je ve formě vyšších cen předplatného za stejnou službu v Apple App Store."

Jde o první antimonopolní pokutu pro Apple od Evropské unie a zároveň jednu z nejvyšších sankcí uvalených na technologickou společnost.

V roce 2019 si služba Spotify stěžovala, že ji Apple brání v informování uživatelů o možnostech plateb mimo App Store, což vedlo k vyšetřování Evropské komise. V reakci na pokutu Apple v prohlášení uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.