Google používá umělou inteligenci ke skenování reakce mozku na hudbu

01.08.2023
AI
AI

Výzkumníci z Google používají AI pro skenování aktivity mozku během poslechu muziky.

Výzkum, který právě zveřejnil Google a Univerzita v Osace, ukázal techniku myšlenek vytvořených v reakci na hudbu.

Pěti dobrovolníkům bylo zahráno přes 500 různých skladeb v deseti hudebních stylech, zatímco leželi uvnitř skeneru fMRI. Snímky zachycené jejich mozkovou aktivitou byly vloženy do modelu AI nazvaného Brain2Music, který se naučil vytvářet skladby podobné těm, které subjekty poslouchaly, pomocí hudebního generátoru AI MusicLM od Googlu.

Autoři studie došli k závěru, že "vytvořená hudba se podobá hudebním podnětům, které zažívali lidské subjekty, s ohledem na sémantické vlastnosti, jako je žánr, instrumentace a nálada". Výsledky jsou k dispozici k poslechu na Google Research Github.

Předpokládá se, že by to jednoho dne mohlo vést k inteligentnímu softwaru pro skládání hudby, který by byl schopen dekódovat myšlenky a převést je do hudby. Vědci uvedli, že dalším krokem by bylo použití umělé inteligence ke generování hudby založené čistě na něčí představivosti, spíše než na konkrétním hudebním podnětu.

Telepatické DAW je samozřejmě ještě daleko – pokud náhodou nemáte ve studiu v ložnici skener fMRI. Celý výzkumný dokument je k dispozici na arXiv, bezplatném online archivu odborných článků Cornell University.