Oberheim odhaluje nový analogový polysynth

25.05.2024
Oberheim Teo 5
Oberheim Teo 5

Legendární americký výrobce syntezátorů Oberheim představuje nový nástroj.

TEO-5, pojmenovaný po zakladateli společnosti Tomu Elroy Oberheimovi, je pětistopý polysynth s modulační maticí. Nabízí dva oscilátory s proměnným tvarem plus suboscilátor a podobný design filtru jako moduly SEM Oberheim z poloviny 70. let.

Plné funkce zahrnují monofonní a polyfonní LFO, dvě obálky, vestavěný FX, sekvencer a arpeggiator, funkci rozdělení pro přehrávání dvou patchů najednou a křížovou modulaci na oscilátorech. K dispozici je malý LCD displej pro výběr efektů a další funkce.

TEO-5 má také modulační matici – jednoduchý způsob, jak směrovat zdroje modulace, jako jsou jeho LFO, jeho obálky nebo dynamika klaviatury. Jde o funkci na mnoha klasických Oberheimech z 80. let, jako jsou Matrix 6 a Matrix 12. Matrix TEO má 19 slotů s 19 zdroji modulace a 64 možnými cíli.

Stejně jako mnoho amerických syntezátorových společností i Oberheim v 80. letech zanikl. Před dvěma lety se vrátil na trh s velkým polysyntezátorem nazvaným OB-X8. Tento nový nástroj bude menší a cenově dostupnější syntezátor, ale s mnoha stejnými funkcemi a zvukovými vlastnostmi.