Poslední představení Ryuichi Sakamota debutoval na filmovém festivalu v Benátkách

09.09.2023
Ryuichi Sakamoto
Ryuichi Sakamoto

Koncertní film Ryuichi Sakamota Opus, který je jeho rozlučkou představil prestižní filmový festival.

Opus představuje 20 klavírních inscenací jako The Wuthering Heights (1992), Ichimei – Small Happiness (2011) a nové aranžmá pro skladbu Yellow Magic Orchestra z roku 1978.

Film režírovaný Neo Sorou produkovala Sakomotova manželka a manažerka Norika Sora, Albert Tholen, Aiko Masubuchi, Eric Nyari a také Jeremy Thomas jako výkonný producent.

Sakomoto byl diagnostikován s rakovinou orofaryngu v roce 2014 a v posledních letech svého života již nemohl živě vystupovat. Opus byl natočen v jeho posledních měsících. Zemřel letos v březnu po svém boji s nemocí.

"Projekt byl koncipován jako způsob, jak zaznamenat moje vystoupení – dokud jsem ještě mohl vystupovat – způsobem, který stojí za to zachovat pro budoucnost," řekl Sakomoto v posmrtném prohlášení poskytnutém Deadline, který také poskytl exkluzivní upoutávku k filmu. "Každou skladbu, kterou jsme nahráli na iPhone, jsem si pouštěl doma, abych vytvořil celkovou kompozici koncertu, která bude vyjadřovat průběh času od rána do noci. Vše bylo pečlivě vymyšleno tak, aby se pozice kamery a osvětlení s každou skladbou výrazně měnily."

Dodal: "Šel jsem do natáčení trochu nervózní, myslel jsem si, že to může být moje poslední šance podělit se o své vystoupení se všemi tímto způsobem. Nahráli jsme několik písní denně s velkou péčí... V jistém smyslu jsem na to myslel jako na svou poslední příležitost vystoupit a také jsem cítil, že jsem byl schopen prorazit na nové půdě. Pouhé hraní několika písní denně s velkým soustředěním bylo vše, co jsem mohl v tomto okamžiku svého života zvládnout. Po námaze jsem se cítil úplně prázdný a můj stav se zhoršoval. I tak se mi ulevilo, že jsem mohl před smrtí nahrávat – výkon, se kterým jsem byl spokojený."