Slovenský rodák získal prestižní ocenění za propojení umění a AI

05.06.2024
Sincerely, Victor Pike
Sincerely, Victor Pike

Umělecká organizace Colección SOLO udělila v rámci druhého ročníku mezinárodní ceny SOLO AI Award cenu slovensko-britskému multidisciplinárnímu umělci a filmaři Gregorovi Petrikovičovi.

Ocenění bylo uděleno za film Sincerely, Victor Pike. Colección SOLO, Goldsmiths University, Universidad Pompeu Fabra, Artnet a Google Arts & Culture ocenění udělily filmu, který kombinuje kvalitu zpracování, příběh a inovativní využití AI .

Umělec se noří do křehkosti lidské paměti a její rekonstrukce prostřednictvím technologie a ukazuje, jak může AI spolupracovat s uměním při rekonstrukci a zachování lidských zkušeností.

Petrikovič, kterému byla po letech problémů s pamětí nedávno diagnostikována ADHD, použil film a AI k prozkoumání efemérní povahy lidských interakcí a potenciálu vyprávění příběhů při udržování lidskosti, "přičemž zpochybňuje předpojaté představy o AI jako o něčem chladném a odděleném."

Gregor Petrikovič vyniká inovativním využitím AI, kterou kombinuje s obrazem a hlasovými nahrávkami. Přepsal nahrávky do textu pomocí AI, výsledkem čehož byl rozsáhlý scénář vytištěn na stovkách stran. Tento scénář sloužil jako základ pro transformaci sepsaných vzpomínek na obrázky, přičemž AI nepůsobila jen jako nástroj, ale také jako spolutvůrce.

Celkově bylo na ocenění nominováno 450 děl od 372 umělců. Vítěz získá mimo jiné cenu 10 000 eur výstavu díla v Espacio SOLO v Madridu, výstavu a účast na Festivalu + Rain na Univerzitě Pompeu Fabra a výstavu na SONAR + (Barcelona).