Stoupající nesnášenlivost vůči Asiatům. V USA vyústila koronavirová xenofobie k růstu počtu vražd

19.02.2022
asian hate
asian hate

Čínská chřipka, asijská nemoc, pandemie z Wu-chanu. Rétorika Donalda Trumpa, kterou během koronavirové pandemie v období před prezidentskými volbami použil v kampani a která zůstala rezonovat mezi jeho příznivci vyvolala vlnu násilí.

Na problém poukazovali sociologové už loni. Zjednodušení a spojení nenávisti vůči Asiatům se strachem z koronaviru využívá skupina populistických politiků, která se snaží odvádět pozornost od vlastních selhání z řízení pandemie. Podobnou rétoriku testovali i v našem regionu někteří politici z ANO, či ODS. Po neúspěchu taktiky však přestali výrazy o "čínské chřipce" používat.

V případe Spojených států nešlo jen o rétoriku, ale Trumpovy podporovatelé vytvářely také řadu souvisejících konspiračních teorií o tom, jak byla pandemie vymyšlena s cílem pokořit americkou ekonomiku.

Podle údajů New York Times stoupl počet útoků proti asijským a asijsko-americkým komunitám v USA od začátku pandemie Covid-19 o 361 procent.

Situaci potvrzuje i počet vražd v metropolitním New Yorku, kde jen tuto zimu v čínské čtvrti zavraždili desítky lidí s motivem rasové nesnášenlivosti.


Mezi poslední případy patří vražda hudební producentky Christiny Yuna Lee, vedoucí kreativní digitální hudební platformy Splice. Zavraždili ji 13. února 2022. Korejskou Američanku pronásledoval do její bytu v čínské čtvrti 25letý muž jménem Assamad Nash. Nad ránem ji pobodal, zanedlouho byl zadržený.

Producentka byla hlasitou podporovatelkou žen asijského původu v hudebním byznysu. Splice je cloudová platforma pro tvorbu hudby, která byla spuštěna v roce 2013 a nabízí balíčky zvuků, audio plug-iny, či výukové programy.