Ukrajina zakazuje některé hudební projekty z Ruska

28.06.2022
Nina Kravitz is crazy
Nina Kravitz is crazy

Rozhodnutí se bude vztahovat na média vytvořená nebo provozovaná ruskými občany po roce 1991.

Ukrajinský parlament tento týden odhlasoval zákaz některé hudby ruských umělců s cílem omezit kulturní vliv Ruska.

Podle návrhu zákona, který schválilo 303 ze 450 poslanců parlamentu, zákaz "minimalizuje rizika možné nepřátelské propagandy prostřednictvím hudby na Ukrajině a zvýší objem národních hudebních produktů v kulturním prostoru," uvedla různá média. Pravidlo se konkrétně vztahuje na umělce, kteří měli ruské občanství po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991. Umělci, kteří odsoudili ruskou válku na Ukrajině, mohou požádat o výjimku ze zákazu.

Legislativa také zvyšuje kvótu pro ukrajinskou hudbu v mediálním prostoru z 35 na 40 procent

Andrii Yankovskyi, který řídí kyjevský prostor HVLV, řekl Resident Advisor, že se zákazem souhlasí. "Chápu, že tato opatření mohou zvenčí vypadat docela extrémně, přesto je důležité porozumět kontextu," řekl e-mailem.

"Ukrajinskému éteru po celé nezávislé období dominovala ruská hudba, filmy a televizní pořady. Ukrajinská hudba neměla ve své zemi prostor ani silné publikum," pokračoval. "Umění (a zejména hudba) je důležitým médiem, které může být použito jak pro urychlení něčeho dobrého, tak pro podporu něčeho zlého. A ruská mediální mašinérie využívá každý informační kanál, aby toto zlo rozšířila co nejdále."