Vychází kniha o černošské hudbě v Británii

22.01.2023
black music Britain
black music Britain

Nová kniha od Liverpool University Press představí sbírku esejů nazvanou Black Music in Britain in the 21st Century.

Editoval ji kurátor Dr. Monique Charles s Dr. Mary Gani. Kniha pokrývá historii, estetiku a politiku žánrů, jako je dub, UK garage, grime, jazz a lover's rock. Je to první akademická sbírka věnovaná současné černé britské hudbě.

"Když přemýšlíme o černošské britské hudbě 21. století, myslíme na zjevnější žánry, jako je grime a dril," řekla pro Resident Advisor Charles, který je odborným asistentem sociologie na Chapmanově univerzitě v Kalifornii. "Existují však dědictví, která tyto starší žánry nesly před 21. stoletím a byly přenešené do století 21. Některé žánry získaly obrodu mezi novou generací, jako je jungle a jazz, zatímco jiné se nadále vyvíjejí," dodala Monique Charles.

Pokrytí těchto žánrů má pro Charlese akademický i osobní úhel pohledu. "Když jsem vyrůstala v Británii, bylo zřejmé, že mezi hudbou v mainstreamových prostorech a hudbou, kterou poslouchám a kterou jsem si užívala, byl zjevný rozdíl, stejně jako obrovský rozdíl v hudbě vyučované ve školách. Takže tato kniha měla nakonec vytvořit něco, co pro mě nebylo v dětství k mání," řekla Charles.

Akademici se dříve zdráhali plně přijmout britské žánry jako grime, dril a dubstep a vždy je umisťovali do vztahu k jejich severoamerickým ekvivalentům. I když se to pomalu mění, zůstávají strukturální překážky pro studenty, kteří se zajímají konkrétně o černošskou britskou hudbu.

Dokument je rozdělen do tří sekcí - "Hudba diaspory a Černý Atlantik", "Černá britská hudba 21. století" a "Sociálně-politické a ekonomické otázky". Akademické eseje pro projekt dodalo 15 autorů.